Дніпровський національний академічний український музично-драматичний театр ім. Т.Г.ШЕВЧЕНКА

ШЕВЧЕНКІВЦЯМ 100 РОКІВ !!!

29 вересня 2018 року відбулася значна подія у культурному житті міста – грандіозне святкування 100-річчя з дня створення першого українського державного драматичного театру – Дніпровського академічного українського музично-драматичного театру ім. Т.Шевченка!

Театр має славну і непросту історію.

Днем народження театру слід вважати 23 серпня 1918 року. Цього дня вийшов указ Павла Скоропадського – Гетьмана Української Народної Республіки – про заснування у Києві Державного драматичного театру,  про що свідчить урядова газета «Державний вісник» № 42, 1918 року. У наступному, 43-му номері газети «Державний вісник» знаходимо указ про асигнування Державному драматичному театру 327.400 карбованців. Документи ці було знайдено в Інтернеті 2015 року. В музеї театру вони були відсутні, тому що з 1957 року за вказівкою згори рік заснування закладу змінили на 1919, коли до влади прийшли більшовики. Таким чином радянська влада відсікла перший рік роботи театру за Української Держави при Скоропадському. Копії номерів цих газет, напевно, було просто знищено. Державний драматичний театр почав свою безперервну творчу діяльність восени 1918 року, відкривши перший театральний сезон «Лісовою піснею» Л.Українки у постановці Б.Крживецького, комісару (директора) театру.

1919 року театр було націоналізовано й перейменовано у Перший державний драматичний театр УРСР ім. Т.Г.Шевченка. Кращі представники національної культури стояли біля витоків театру: головний режисер О.Загаров, І.Мар’яненко – актор і комісар театру 1919-1923 рр., поет Павло Тичина – перший завліт театру, режисер і реформатор українського театру Лесь Курбас, актори А.Хорошун,  Г.Борисоглібська, С.Паньківський, Г.Мещерська, Ф.Левицький, В.Василько, Л.Гаккебуш, М.Тінський, О.Сердюк, О.Смирнов, Г.Маринич, Є.Сидоренко, О.Зініна, Н.Дорошенко, І.Замичковський, К. Бережний, К.Зелевська та ін.

У 1927-1928 рр. театр із Києва переміщується до Дніпропетровська.

 

Але повернемося до урочистого  святкування, яке розпочали біля входу до театру о 10:00 корифеї – народні артисти України Михайло Чернявський і Лідія Кушкова на театральному бульварі, який перетворився на величезну сцену в національному стилі. Тут і сувеніри,  і українські історичні костюми, і мед та солодощі, і нові тумби-афіші теару, і безпрограшна лотерея, і ретро-машини, що виблискуючи на сонці вишикувались в ряд, і казани із узваром і козацьким кулішем – і все це на фоні красивого відреставрованого фасаду театру ім. Т.Шевченка. Після покладання квітів біля пам’ятника Т.Шеченку і уривку з вистави «Наталка Полтавка», шевченківці в українських костюмах згідно із сценарієм інтермедії,  під музику оркестру дитячої музичної школи № 15 перемістилися вже на професійну сцені, що спорудили на фонтані. Ювілярів почали вітати подарунками, квітами і творчими номерами колеги: академічний театр опери та балету на чолі з директором театру і головою ДМВ НСТДУ Олександром Шароваровим, наші сусіди – філармонія ім. Л.Когана та Молодіжний академічний театр; міський театр ляльок, Кам’янський академічний театр ім. Л.Українки, «Телетеатр» Ольги Волошиної,  шевченківці у минулому – директор академічного театру драми і комедії Леонід Фурсенко та народний артист України Жан Мельников, а також народний артист України Михайло Мельник (театр одного актора «Крик).

Ведучі передали естафету проведення урочистостей народному артисту Україну Василю Крачковському та заслуженій артистці України Наталці Тафі. Привітання продовжили: будинок органної та камерної музики, театрально-художній коледж, коледж культури і мистецтв, академія музики ім. М.Глінки, ансамбль «Славутич», ректор Дніпровської політехніки, академік Національної академії наук України Півняк Геннадій Григорович, театр КВН ДНУ, голова ГО «Суспільне об’єднання азербайджанців» Фіруз Ібрагімов і дитячий танцювальний ансамбль.

Поки зголоднілих глядачів частували смачним козацьким кулішем із м’ясом та вишкварками, змінилися ведучі  урочистого привітального концерту. Ними стали артисти театру: ветеран АТО Ігор Кирильчатенко та провідний майстер сцени Вероніка Голованьова.

Із 15:30 для дніпрян і гостей міста – концерт від ювілярів, який складався майже із двадцяти різножанрових номерів у виконанні народного артиста України Василя Крачковського,

Вероніки Голованьоваої, Тетяни Лози, Світлани Сушко, Олексія Кузнєцова, Наталії Штернер, сестер Радочинських, Яни Корольової, Галини Самари, Олега Філіпенка і, звичайно, балету театру на чолі з Олексієм Коваленком та оркестром під керівництвом Юрія Бєдніка.

Торгова марка Таврія подарувала 15 подарункових наборів корифеям театру.

Непомітно настав час привітального блоку від духовенства та очільників міста й  області. Теплі, щирі слова промовили Владика Симеон, голова Дніпропетровської облради Гліб Пригунов, заступник міського голови Олександр Шикуленко, заступник голови Дніпропетровської обласної державної  адміністрації Олег Кужман, голови районних рад міста. Цінні подарунки від обласної ради отримали директор художній керівник заслужена артистка України Оксана Петровська, засл. артистка України Ірина Медяник, пара ведучих, що завершила концерт – Влад Олійник і Галина Самара, а також Ольга Радочинська, Вероніка Голованьова, Олена Завгородня. Облдержадмінастрацією нагороджені : Світлана Сушко, Яна Корольова, Наталя Гаврикова, Ігор Кирильчатекно заступник директора Тетяна Сторожук. Почесними грамотами від Міністерства культури нагороджені: народні артисти України Лідія Кушкова, Василь Крачковський, заслужені артисти України Валентина Сушко і Неля Ніколаєва, артистки оркестру  Олена Лещінська та Ольга Старовойтова.

О 18:00 2-й Всеукраїнський театральний фестиваль «Феєрія Дніпра», організований Глібом Пригуновим, розпочали ювіляри-шевченківці прем’єрою одкровення на дві дії «Нація» за творами сучасниці Марії Матіос у постановці Сергія Кузика. Перед виставою нагороджено нагрудним знаком Дніпропетровської облради «За розвиток духовності» директора театру Петровську Оксану Іванівну.

Після прем’єри на театральному бульварі відбулося феєричне фаєр-шоу!