Дніпровський національний академічний український музично-драматичний театр ім. Т.Г.ШЕВЧЕНКА

ГАСТРОЛІ ТЕАТРУ ІМ. Т.ШЕВЧЕНКА У МИКОЛАЄВІ

Дніпровський академічний український музично-драматичний театр ім. Т.Г.Шевченка 18 березня повернувся із південного міста корабелів до засніженого Дніпра. У приміщенні Миколаївського академічного художнього драматичного театру відбувся показ трьох вистав репертуару.

Театр ім. Т.Г.Шевченка цього року святкує сторіччя з дня заснування. Почав заклад своє життя  1918 року в Києві як перший професійний театр України, який набув статусу державного, згідно із законом уряду УНР від 23 серпня 1918 року. У 1919 році Державний драматичний театр було перейменовано у Перший державний драматичний театр України ім. Т.Г.Шевченка. У перші роки театром «європейського репертуару» (таку неофіційну назву він мав)  керували: головний режисер О.Загаров та І.Мар’яненко (директор театру). У 20-ті роки у театрі служили всесвітньовідомі митці: поет Павло Тичина (перший завліт театру), режисер і реформатор українського театру Лесь Курбас, актори  А.Хорошун,

Г. Борисоглібська, С.Паньківський, Г.Мещерська, Ф.Левицький, В.Василько, Л.Гаккебуш, М.Тінський, О.Сердюк, О.Смирнов, Г.Маринич, Є.Сидоренко, О.Зініна, М.Домашенко, І. Замичковський, К. Бережний та ін. На афіші театру серед п’єс вітчизняної і зарубіжної класики були такі вистави: «Лісова пісня» Л.Українки, якою почав свою діяльність театр у листопаді 1918 року, «Гайдамаки» Т.Шевченка у постановці відомого режисера-реформатора Леся Курбаса, а також «Гріх», «Брехня», «Дисгармонія» В.Винниченка, «Ревізор» М.Гоголя, «Примари» Г.Ібсена, «Ткачі» Г.Гауптмана, «Мірандоліна» К.Гольдоні, «Тартюф» Ж.-Б.Мольєра.  У 1921-26 рр. трупа успішно гастролює Україною. У 1927 р. перший український державний театр України переведено до м. Дніпропетровськ. У 1930-х роках здійснювали постановки відомі на всю країну режисери: О.Дикий, І.Терентьєв, Г.Юра, К.Кошевський, М.Буторін, Л.Южанський, І.Микитенко, І.Юхименко, В.Галицький та інші.

    Під час Другої світової війни дві концертні бригади на чолі з головним режисером І.Кобринським та народною артисткою України З. Хрукаловою дали більше 300 концертів на фронті.

У 1994-2016 рр.  театром керував народний артист України,  кандидат мистецтвознавства, кавалер ордена «За заслуги» ІІІ ступеня», поет і композитор Валерій Ковтуненко, який за два десятиліття підняв театр на вищий щабель, перетворив його на один із центрів духовного і національного  відродження. Його пісня «Театр» стала гімном шевченківців.

У різні роки театру служили витратні митці: режисери К.Капатський, Д.Лазуренко, О.Сумароков, В.Божко, О.Горбенко, А.Літко, М.Волошин; знамениті актори Л.Задніпровський, М.Садовський, З.Хрукалова (лауреат державної премії), В.Кам’янецький, П.Масоха, М.Ільченко (лауреат державної премії), І.Михлик, А.Білгородський,  О.Аведіков, А.Верменич (лауреат державної премії), В.Овчаренко, Г.Козловська, Н.Горна, К.Карпенко, Л.Бондаренко, С.Станкевич, Г.Березанська, А.Пуліна, А.Максимова, В.Шевченко, М.Стороженко, В.Чечот, О.Копитіна, П.Кулик, М.Постолака, С.Дрожаков та багато інших. Нещодавно пішли на заслужений відпочинок Людмила Бєлінська, Лариса Булдигіна, Нінель Мальцева, які декілька  віддали театру декілька десятиліть безперервної роботи.

Сьогодні директор-художній керівник театру – Оксана Петровська, заслужена артистка України, кавалер орденів «Князя Володимира Великого ІІІ ступеня» і «Святої Рівноапостольної Княгині Ольги», яка упевнено і наполегливо спрямовує роботу колективу  на присвоєння театру заслуженого статусу національного, до дня святкування ювілею восени цього року. Анатолій Канцедайло – головний режисер театру, заслужений діяч мистецтв України, постановник вистави «Зона» П.Ар’є, що 2016 року, до речі, саме в Миколаєві отримала аж п’ять дипломів, на театральному фестивалі «Ноmo Ludens». На гастролях в цьому славному південному  місті Дніпровський академічний театр ім. Т.Шевченка був останній раз у 2002 році.

 

Цього року, 16 березня в приміщенні Миколаївського академічного художнього російського драматичного  театру шевченківці представили прем’єру 2017 року – цікавий мюзикл-бурлеск «Мікадо» харківського композитора Геннадія Фролова за творами О.Вишні, М.Хвильового у постановці київського режисера Миколи Яремківа, який був представлений на фестивалі «Феєрія Дніпра»-2017. Художнє оформлення здійснив Микола Костюшко, диригент – Юрій Бєднік, хореографія Олексія Коваленка.

Також до уваги шанувальників театрального мистецтва запропонована сучасна легка французька комедія «Милі дітки» Ф.Кампо, яка має успіх вже декілька років поспіль. Ії показано 17 березня . Не забули ми і про маленьких наших глядачів. Для них – музична казка за народними мотивами «Коза-Дереза» Л.Кушкової. У 2015 році її із захопленням   переглянули польські та чеські глядачі під час гастролей театру. На фестивалі української казки «Чиста криниця»-2013 вистава стала переможцем у номінації «Краща музична казка», а Лідія Кушкова отримала диплом «Кращий автор п’єси». Режисер двох вищезгаданих  вистав – народна артистка України Лідія Кушкова.

У трьох гастрольних спектаклях була задіяна майже вся трупа,  гордість нашого театру – народні артисти України: Лідія Кушкова, Григорій Маслюк, Василь Крачковський, який, до речі, цього року святкує 40-річчя творчої діяльності; заслужені артисти України: Віктор Гунькін, Наталя Тафі, Володимир Бережницький, Валерій Мойсеєнко, Ірина Медяник; досвідчені майстри сцени Світлана Сушко, Наталя Гаврикова, Галина Самара, Вероніка Голованьова, Людмила Кусакіна, Максим Подорожний, Сергій Гордельянов та молоді артисти Тетяна Лоза, Олексій Таран, В.Петрушко та ін.

Глядачі Миколаєва гаряче  зустріли виступи акторів дружнім сміхом, гучними оплесками та красивими квітами – і це, сподіваємося, не остання нагорода для  першого державного українського театру!

Керівник літ.-драм. частини театру

Віктор Шевченко

20 березня, 2018р.